Matcha a Kawa - Porównanie

Matcha to sproszkowana odmiana japońskiej zielonej herbaty, popularność której rośnie na całym świecie, podczas gdy kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie.

ilustracja przedstawiająca matchę i kawę

Wykres w pastelowych kolorach ilustrujący różnicę pomiędzy japońską zieloną herbatą matcha a kawą

Matcha a Kawa

Być może słyszałeś o wartościach odżywczych i zdrowotnych matchy, i zastanawiasz się czym matcha różni się od kawy? 

Zielona herbata matcha zawiera niewiele mniej kofeiny niż kawa, natomiast dzięki obecności L-teaniny, aminokwasu o właściwościach relaksujących, łagodzi i wydłuża jej działanie. Oznacza to, że zamiast ogromnego skoku kofeiny, jaki daje wypicie kawy, matcha pozwala na znacznie dłuższe czerpanie korzyści z pobudzających efektów. 

Ponadto matcha jest bogata w rutynę, witaminę C i chlorofil, które nadają jej charakterystyczny zielony kolor, a kawa zawiera kafestol i kahweol, które mają właściwości przeciwutleniające.

Matcha łączy efekt koncentracji i odprężenia, poprawiając przy tym jasność umysłu. Oba napoje dają zastrzyk energii, choć w różny sposób. Matcha dostarcza energii na około 3-5 godzin i pozwala osiągnąć szczytowy poziom koncentracji w ciągu 30 minut po jej wypiciu. Natomiast kawa zwiększa poziom energii tylko na 1-3 godziny. Matcha jest również łagodniejsza dla naszego układu trawiennego oraz pobudza organizm bez poczucia tzw. „anxiety”. Matcha nie powoduje gwałtownego spadku energii i efektów ubocznych, które towarzyszą kawie, energetykom czy napojom słodzonym. 

Matcha, uznawana za najzdrowszą zieloną herbatę, ma zrównoważony poziom pH, dzięki czemu jest świetną pomocą w trawieniu. Zawiera katechiny, które pomogą Ci walczyć z nieświeżym oddechem i przebarwieniami zębów - częstym problemem osób regularnie pijących kawę. 

Ponadto matcha jest bogata w flawonoidy i polifenole, może również mieć zastosowanie terapeutyczne w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób nowotworowych. 

Matcha może pomóc Ci schudnąć, obniżyć ciśnienie krwi oraz poprawić wygląd Twojej skóry. Jej uspokajające działanie może poprawić Twój stan emocjonalny i psychiczny, zmniejszyć ryzyko paniki, stresu, nerwowości, a nawet pomóc złagodzić objawy depresji i lęku.

Zarówno kawa, jak i matcha zawierają minimalną ilość kalorii, jeśli są przygotowywane bez dodatków takich jak mleko, cukier, śmietanka czy syropy smakowe.

Oba napoje mają gorzki smak. Smak matchy opisywany jest jako wyrazisty oraz botaniczny, natomiast kawa słynie z palonego, a czasem orzechowego, czekoladowego smaku i aromatu.

Poza wymienionymi wcześniej korzyściami, niektóre zalety matchy to m.in:

  • odpręża umysł, nie powodując uczucia senności;
  • łatwa w przygotowaniu. Wszystko, co musisz zrobić, aby przygotować filiżankę matchy, to dodać gorącą wodę do proszku matcha i wymieszać. Nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Kawa może mieć także kilka dodatkowych zalet:

  • duża dostępność. Z łatwością znajdziesz miejsce, gdzie można kupić kawę. 

Kawa, podobnie jak matcha, posiada swoje wady:

  • może powodować uzależnienie. Kofeina jest substancją pobudzającą ośrodkowy układ nerwowy. Picie zbyt dużej ilości kawy może prowadzić do zaburzeń związanych z używaniem kofeiny lub uzależnienia.
  • niepożądane skutki uboczne. Niektórzy ludzie podczas picia kawy lub odstawienia jej doświadczają nieprzyjemnych reakcji, takich jak bezsenność, drżenie, przyspieszone bicie serca, bóle głowy i niepokój 

Matcha a kawa - podsumowanie

Kawa i matcha to dwa popularne napoje zawierające kofeinę.

Oba napoje są bogate w przeciwutleniacze, a nawet mają pewne wspólne korzyści zdrowotne. Na przykład, mogą obniżać ryzyko chorób serca i nowotworów, a jednocześnie sprzyjać utracie wagi i zwiększać poziom energii.

Matcha oraz kawa posiadają swoje wady i zalety, które należy rozważyć przed wybraniem ulubionego napoju. 

Nie musisz całkowicie rezygnować z kawy (o ile oczywiście nie zaleci ci tego lekarz). Ale spróbuj matchy; nie masz nic do stracenia poza pozbyciem się przebarwionych zębów, nieświeżego oddechu i przyspieszonego bicia serca. A możesz zyskać zupełnie nowy świat dobrego samopoczucia i radości, za który twój organizm podziękuję silnym zdrowiem i wspaniałym samopoczuciem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl